NextGEN Gallery Plugin Not found


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rasgan/websites/berlinermauer.pl/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 848
Kampfgruppen der Arbeiterklasse

Kampfgruppen der Arbeiterklasse

Kampfgruppen der Arbeiterklasse (w skrócie KDA) była paramilitarną organizacją zrzeszającą pracowników zakładów pracy w NRD. Zbliżona swoją strukturą i zadaniami do obrony cywilnej czy też do obrony terytorialnej. Członkami KDA mogli być pracownicy instytucji i przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni rolniczych, a także pracownicy uczelni technicznych oraz uniwersytetów którzy w wolnym czasie kilka razy w roku zazwyczaj wekendy odbywali ćwiczenia i szkolenia wojskowe. Łączny czas poświecony na te ćwiczenia wynosił około 136 godzin w roku. Aby móc zostać członkiem KDA należało mieć ukończone 25 lat i uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Kampfgruppen der Arbeiterklasse powstało 29 września 1953 roku. Zadebiutowało publicznie w dniu 1 maja 1954 raku w pochodzie z okazji Święta Pracy i działało do 14 grudnia 1989 roku kiedy to zostało rozwiązane. Według niektórych danych w szczytowym okresie w 1987 roku wykazywało ponad 500 tyś. CzłonkóIMG_4882w.

Kampfgruppen der Arbeiterklasse było zorganizowane w jednostkach zwanych Hundertschaften (setki) w swoich miejscach pracy. Każda większa fabryka miała własny odział KDA który składał się właśnie z około 100 pracowników których zadaniem był bronić własności narodu, swojego zakładu pracy, swojej dzielnicy. Hundertschaften był podzielony na trzy plutony składające się z trzech drużyn.
Były też Schwere Hundertschaften czyli „setki” uzbrojone w sprzęt ciężki do działań przeciwpancernych i przeciwlotniczych, a także zmotoryzowane wyposażone w ciężarówki swoich przedsiębiorstw lub znacjonalizowanych firm transportowych. Trzy lub cztery ciężkie setki tworzyły ciężkie bataliony których było ponad 130 i mogły być one wyposażone w kołowe transportery opancerzone i samochody pancerne takie jak BTR 152 i SK1 lub samochody SK2.
Na wyposażeniu KDA było wiele typów broni głównie starszego typu wycofanych z pierwszej linii. Początkowo Stg 44, PPSh 4 1, Dp-28. Później nowsze AK-47, pistolety Makarov. Granatniki przeciwpancerne RPG-2, RPG-7, armaty przeciwpancerne kal. 45mm wz.42 w plutonach przeciwpancernych, zastąpione w późniejszym czasie przez działa bezodrzutowe 82mm B-10.Broń była przechowywana albo w tych zakładach pracy które posiadały uzbrojone służby ochrony zakładu (w ich zbrojowniach) lub w powiatowych komendach Volkspolizei.
KDA podlegało bezpośrednio pod partię SED. Szkoleniem Kampfgruppen zajmowała się Volkspolizei.

Podobnie jak każda struktura wojskowa Kampfgruppen der Arbeiterklasse posiadało również swój sztandar. Na czerwonej fladze była umieszczona gra12112320-001fika czerwonego sztandaru zatkniętego na karabinie trzymanym w dłoni.

 

 

 

 

 

Osoby przynależące do KDA składały uroczystą przysięgę na sztandar. W Wolnym tłumaczeniu jej treść brzmiała: „Jestem gotowy jako przedstawiciel klasy robotniczej do wypełniania rozkazów partii w obronie Niemieckiej Republiki Demokratycznej i jej socjalistycznych osiągnięć, w każdej chwili z bronią w ręku oddać za nią życie. Przysięgam”

 

Opracował Mariusz Oleksa

 

Comments are closed.