NextGEN Gallery Plugin Not found

Sezon 2014

Sezon 2014

Odwiedziny w pod berlińskim Garzau

On 21 października 2015, in Wydarzenia, by Mariusz

W październiku Grupa Berliner Mauer odziwedziła siedzibę zaprzyjaźnionego niemieckiego stowarzyszenia Traditionsverband
Nationale Volksarmee. Siedziba znajduje się w pod berlińskiej miejscowości Garzau, w starych koszarach armii NRD. Jest to bardzo ciekawy obiekt który został przekształcony przez niemieckie stowarzyszenie w muzeum.  Zachowane są tu izby żołnierskie z oryginalnym wyposażeniem, sala konferencyjna z epoki. Można podziwiać dużą kolekcje umundurowania różnych formacji NVA oraz mnóstwo wyposażenia. Przy okazji odwiedziliśmy też Muzeum Uzbrojenia w Dreźnie. Zwiedziliśmy także Berlin i miejsca związane z historią Muru Berlińskiego.

Pola Chwały-Niepołomice 2014

On 25 stycznia 2015, in Wydarzenia, by Mariusz

Jak co roku zagościliśmy na tej nie samowitej imprezie ukazującej przekrój ruchu rekonstruktorskiego, przekrój historii.  Można było  zapoznać się z historią na żywo od starożytności aż po współczesność. A to wszystko otoczeniu przepięknego zamku. Przedstawiliśmy w tym roku nową dioramę. Było to berlińskie przejście graniczne do sektora  brytyjskiego.

Kraliky-Cihelna 2014

On 23 stycznia 2015, in Wydarzenia, by Mariusz

Już kolejny raz odwiedzamy czeskie Kraliky i ierzemy udział w zorganizowanej tam rekonstrukcji.

Motto imprezy to „Chcieli bronić wolności…” Przypomina ogłoszenie mobilizacji powszechnej w Czechosłowacji we wrześniu 1938 i determinację czeskiej ludności bronić do końca swego kraju. Rząd Czechosłowacji był zmuszony na podstawie dyktatu monachijskiego zawartego pomiędzy Niemcami i Włochami oraz Wielką Brytanią i Francją odstąpić tereny przygraniczne (Sudety), co zlikwidowało w ten sposób system obronny Czechosłowacji. Sceny bojowe z jednostkami sudetoniemieckich terrorystów pokazuje inscenizacja „Tak właśnie było…„. Następuje fikcja przedstawiająca możliwe wydarzenia w sytuacji, w której Czechosłowacja przeciwstawiłaby się dyktatowi z Monachium w 1938 – inscenizacja walk sytemu obronnego „A mogło być tak…„.

Na poligonie Opole-Winów odbył się już czwarty zlot pojazdów militarnych byłego Układu Warszawskiego nawiązujący do manewrów o kryptonimie „Tarcza”. Sam zlot z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie i zyskuje międzynarodowy status dzięki uczestnictwu kolegów z Czech i pierwszy raz w tym roku gości z Niemiec. Dzięki nauką i wskazówką przyjaciół z Niemiec pokazaliśmy na rozpoczęcie zlotu regulaminową musztrę paradną z szablami i podnoszenie flagi. Aby tego dokonać wytrwale ćwiczyliśmy cały dzień w pełnym słońcu ale wysiłek się opłacił. Gwoździem programu jest oczywiście sprzęt militarny który można zobaczyć w swoim żywiole. Odbył się też pokaz manewrów dywizji zmechanizowanych i pokaz desantu spadochronowego w którym udział wzięli skoczkowie polscy i niemieccy. Nowością w tym roku było też forsowanie Odry. Do tego zadania zostały wyznaczone Czechosłowackie PTS-M i BRDM-2, oba pojazdy dzielnie wykonały zadanie. Pomału tradycją się stają obchody urodzin przez uczestników zlotu. Na tym zlocie urodziny obchodził Pyter, ale nie napiszę które 😉

X Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie

On 28 czerwca 2014, in Wydarzenia, by Mariusz

Gościliśmy na jubileuszowym X Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie na lotnisku Rakowice-Czyżyny. Było co tu oglądać od dioram grup rekonstrukcji historycznych po przez różne samoloty muzealne po pokazy lotnicze na niebie. Były pokazy spadochronowe, loty balonem, pokazy grup akrobacji lotniczej m.in. Biało-Czerwone Iskry, Aerobatic Yakkers. Na niebie można było podziwiać samoloty Piper Cub L-4H, Jakowlew Jak-18, RWD-5R i słynny Supermarine Spitfire MK XVIE. Zdjęcia udostępnione dzięki Najemnikowi

Śląski Piknik Powstańczy w Olzie

On 21 czerwca 2014, in Wydarzenia, by Mariusz

W Olzie odbył się już kolejny piknik powstańczy nawiązujący oczywiście do Powstań Śląskich. Imprezę zorganizowała zaprzyjaźniona Grupa Rekonstrukcji Historycznych Powstaniec Śląski. Gwoździem programu była inscenizacja bitwy powstańczej. Berliner Mauer występowała jako w roli  Selbstschutzu i prezentowała ubiór, uzbrojenie i odznaczenia tej niemieckie paramilitarnej formacji zbrojnej. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionej dzięki Najemnikowi

X Śląskie Manewry Bytom 2014

On 9 czerwca 2014, in Wydarzenia, by Mariusz

Gościliśmy na jubileuszowych X Śląskich Manewrach w Bytomiu.  Impreza naprawdę udana i na wysokim poziomie. Parada z Miechowic gdzie była baza zlotu przez cały Bytom aż na Rynek. Tam można było się przyjrzeć z bliska pojazdom, zobaczyć występ orkiestry wojskowej, oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu oczywiście Berliner Mauer. Po powrocie na zlotowisko można było podziwiać pokazy sprawnościowe pojazdów , inscenizacje historyczną na której wystąpiliśmy jako czerwonoarmiści. Na zakończenie można było podziwiać pokaz sztucznych ogni.  Była tam wspaniała rodzinna atmosfera której dowodem są obchody urodzin najmłodszych uczestników zlotu. Wszyscy się dobrze bawili, a właśnie o to chodzi.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć

Bitwa Wyrska 2014

On 24 maja 2014, in Imprezy, Wydarzenia, by Mariusz

W tym samym czasie gdy część grupy gościła u Roty Radomskiej Ci którzy nie mogli jechać odwiedzili X edycje Bitwy Wyrskiej. Byla okazja spotkać starych znajomych i porozmawiać. Z naszych obserwacji wynika że z roku na rok zainteresowanie rekonstruktorów tą imprezą słabnie. Coraz mniej można było zobaczyć dioram. Za to odwiedzających jest wiecej.

Piknik Rota Radomsko Maj 2014

On 24 maja 2014, in gallery, Imprezy, Pojazdy, Zloty, by Mariusz

W piękny majowy wekend 24-25. Część grupy Berliner Mauer gościło na pikniku zorganizowanym dla przyjaciół i znajomych przez grupę Rota Radomsko. Organizatorzy zapewnili wiele ciekawych atrakcji od pysznego jedzenia, jazdy terenowe, konkursy sprawnościowe z nagrodami.  Możemy się pochwalić że zdobyliśmy pierwszą nagrodę w grach sprawnościowych.

Recon 2014- Wrocław

On 11 maja 2014, in gallery, Pojazdy, Wydarzenia, Wyprawy, by Mariusz

Recon 2014 jest to prezentacja  grup rekonstrukcji historycznych i pojazdów militarnych która odbyła się we wrocławskiej Hali Ludowej. Można było zobaczyć dioramy wojsk różnych epok. Można było zapoznaś  się  jak zmieniało się wojsko od epoki napoleońskie aż do współczesności Zorganizowane były konkursy na najlepiej odrestaurowany pojazd i na najlepszy pokaz musztry paradnej.

Powstanie Warszawskie – film stworzony ze zrekonstruowanych i pokolorowanych cyfrowo zdjęć znanych wcześniej w formie zniszczonych taśm czarno-białych można było zobaczyć w kinie Światowid w Katowicach. Dodatkową atrakcją była diorama historyczna oddająca klimat powstańczej Warszawy

Piknik Militarny Wodzisław-Śląski 2014

On 3 maja 2014, in Wydarzenia, by Mariusz

Kolejna edycja majowej imprezy w Wodzisławiu-Śląskim organizowanej przez grupę Powstaniec Śląski.  Tradycyjnie Berliner-Mauer na niej gościł. Pokazaliśmy zarówno dioramę NRD jak i radziecką.

Podziemna Armia Powraca – Film

On 2 maja 2014, in Wydarzenia, by Mariusz

Na przełomie kwietnia i maja mieliśmy okazje brać udział w realizacji materiału do widowiska w reżyserii Pana Łukasza Kobieli opowiadającego o zwalczani podziemia niepodległościowego w latach 45-55.  Zdjęcia do filmu były robione w więzieniu w Katowicach, w lasach w okolicach Bielska Białej i w skansenie w Chorzowie.

Wiezienie w Katowicach

Potyczka w lesie

Rosjanie we wsi

Wyprawa w Sudety 2014

On 28 kwietnia 2014, in Wyprawy, by Mariusz

Kolejna już grupowa wyprawa w najbardziej tajemnicze góry polski-Sudety. Góry te przyciągają jak magnes ze względu na różne zabytki architektoniczne, stare, zapomniane cmentarze, kościoły, ruiny, sztolnie i swoje legendy o ukrytych hitlerowskich skarbach. W ciągu czterech spędzonych intensywnie dni udało się odwiedzić kopalnie w Złotym Stoku. Postrzelać z zabytkowej broni na strzelnicy w Lądku-Zdroju. Odszukać zapomnianą osade w Marcinkowicach z jej ruinami domów i kościoła. Odszukać sztolnie w Siennej i zobaczyć kolejne ruiny pięknego kosciółka. Zbadać kompleks Riese i znaleźć znane tylko nie wielu niedokończone sztolnie drążone przez więźniów nadzorowanych przez organizację Thoda. Poznaliśmy mało uczęszczane zakątki twierdzy na Srebrnej Górze. Zwiedziliśmy obóz jeniecki w Łambinowicach-Lansdorf.

W Sudetach doskonale widać jak natura kawałek po kawałku zabiera niegdyś piekne zabytki.

Na pewno jeszcze tu wrócimy.

Szpicel-premiera filmu w kinie Światowid

On 12 kwietnia 2014, in Imprezy, Wydarzenia, by Mariusz

Długo oczekiwana premiera naszego filmu Szpicel. Dzieki gościnności kina Światowid w Katowicach film wszedł na duży ekran. Uroczysta premiera była poprzedzona prapremierą dla osób biorących udział w projekcie w Bibliotece Miejskiej w Mikołowie.

Na premierę przybyli goście z całej polski, wielu w mundurach historycznych.  Jak przystało na wielkie premiery filmowe po filmie goście zostali zaproszeni na bankiet w Wyrach.

Wizyta telewizji TVS

On 31 marca 2014, in Imprezy, Wydarzenia, by Mariusz

Wizyta reporterów telewizji TVS. Nakręcono krótki reportaż o dziłalności grupy.

Już po raz XXII zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Wodzisławiu Śląskim. Wśród wielu atrakcji nie mogło zabraknąć dioram i prezentacji grup rekonstrukcji historycznych.

 

Comments are closed.