NextGEN Gallery Plugin Not found

Sezon 2015

Sezon 2015


Srebrna Góra-Jesień

Druga edycja „poszukiwania” nazistowskich skarbów odbyła się jesienią na forcie Srebrna Góra.


 

Retromestecko Pardubice

Pierwszy raz zawitaliśmy na czeskiej imprezie w Pardubicach. Powiem tyle że było warto i jeszcze tu wrócimy. Jest to zlot pojazdów militarnych ale nie tylko w starej wojskowej jednostce CSLA (Czechoslowackiej Armi Ludowej). Można tu było zobaczyć przekrój pojazdów używanych przez armie byłego Układu Warszawskiego, dużą ilość pojazdów straży pożarnej, przekrój zarówno czeskiej motoryzacji jak i motoryzacji z tzw. demoludów. Nam przypadła zaszczytna funkcja pilnowania wejścia na teren imprezy, nasza diorama punktu granicznego była nie jako bramą wejściową.


 

Pola Chwały-Niepołomice

Jak co roku jesienią udajemy się do podkrakowskich Niepołomic. Jest to impreza obowiązkowa w naszym kalendarzu. W otoczeniu pięknego pałacu można poczuć ducha historii. Można zobaczyć cały przekrój historycznych postaci od starożytnego Rzymu po współczesne wojsko służące na misjach w Afganistanie. My tradycyjnie pokazaliśmy granice pomiędzy sektorem brytyjskim a NRD-dowskim a także wystąpiliśmy w inscenizacji jako żołnierze armii Czerwonej.


 

Akce Cihelna-Kraliki

Pomału już staje się tradycją nasza obecność na tej czeskiej imprezie rekonstrukcyjnej organizowanej przy Vojenske Muzeum w Kralikach. Rekonstrukcja jest organizowana z dużym rozmachem. Takiej ilości sprzętu nie można spotkać chyba na żadnej innej polskiej imprezie tego typu. Po za sprzętem historycznym można podziwiać także sprzęt wykorzystywany obecnie przez Czeską armię. Największe wrażenie jak zawsze robią latające nisko MI-24


 

 

Srebrna Góra-Lato

Oddział trofiejnyj NKWD podąża śladem nazistowskich skarbów.

Na zaproszenie strzelnicy historycznej na Srebrnej Górze zorganizowaliśmy mały pokaz nawiązujący do legend o zaginionym nazistowskim złocie na Dolnym Śląsku

 


 

Tarcza 2015- Zlot Pojazdów Układu Warszawskiego

Jest to impreza na którą cały rok czekają fani i posiadacze pojazdów użytkowanych przez sygnatariuszy byłego Układu Warszawskiego oraz rekonstruktorzy tych wojsk.  Przyjeżdżają tu ludzie z całej europy bo impreza ma już swoją renomę.


 

Wapniaki Rota Radomsko

Zlot Pojazdów Militarnych organizowany przez zaprzyjaźnioną grupę Rota Radomsko. Jak zawsze świetna zabawa w doborowym towarzystwie. Były tańce śpiewy… porwanie panny młodej.  Żelaznemu udało się nawet zdobyć nagrode w konkursie strzeleckim.

Zdjecia pochodza ze strony Rota Radomsko


 

Rekon 2015

Juz kolejny raz wzięliśmy udział we wrocławskim przeglądzie grup rekonstrukcji historycznej Rekon. Była to okazja do zaprezentowania dioramy Berlin 1945 czyli żołnierzy zwycięskiej Armii Czerwonej w Berlinie.


 

Na wojennych frontach Patrowitz 2015

W Dolinie Ślepiotki 13 maja odbył się piknik militarny pod tytułem „Na wojennych frontach”. Intencją było pokazanie wydarzeń z różnych okresów historii. Można było zobaczyć bitwe z okresu I Wojny Światowej gdzie starła się rosyjska Ramia Carska z niemiecką armią Cesarza Wilhelma. Pokazany był epizod z okresu Powstń Śląskich. Oraz bitwa z okresu II Wojny Swiatowej.


 

Ostrava 1945

30 kwietnia gościliśmy u naszych południowych sąsiadów w pobliskiej Ostrawie na rekonstrukcji walk operacji  Ostrawsko-Morawskiej. Można było zobaczyć tu mnóstwo pojazdów wojskowych z okresu II Wojny Światowej zarówno radzieckich jak i niemieckich m.in. czołgi T-34, Hetzer, BA-64, Halftrack, BMW R-75, M-72. Rekonstrukcja zaczęła sie widowiskowym popisem pilota Jak-a symulującego nalot na niemieckie pozycje. Manewry były wykonywane na tak niskiej wysokości ze można bylo rozpoznać rysy pilota. Z ciekawostek była też przeprawa przez rzekę grupy desantowej celem zdobycia przyczółka na drugim jej brzegu.


Sudety wiosna 2015

Juz tradycją stają się wiosenne wyprawy w malownicze Sudety. Za każdym razem odwiedzamy i odkrywamy nowe miejsca ale również z przyjemnością wracamy do strych. Dzięki uprzejmości kolegi Marcina korzystamy z możliwości strzelania z różnych bronii na strzelnicy.


 

Mikołów 1945

W styczniu zorganizowaliśmy rekonstrukcję historyczną w Mikołowie. Rekonstrukcja nawiązywała do wydarzeń z przed 50 lat, czyli wkroczenia wojsk Armii Czerwonej do Mikołowa. Głównym celem było pokazanie eksodusu mieszkańców śląska w obliczu wojny

 

Comments are closed.