NextGEN Gallery Plugin Not found


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rasgan/websites/berlinermauer.pl/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 848
Krótka historia munduru NVA

Krótka historia munduru NVA

Niemcy po przegranej wojnie zostały rozdarte na cztery sektory okupacyjne ,trzy z nich należały do Amerykanów ,Anglików ,Anglików i Francuzów a jeden sektor ale obejmujący połowę terytorium Niemiec należał do Związku Radzieckiego.W  niecałe cztery lata po wojnie Administracja Radziecka przyczyniła się do powstania nowego Państwa które miało być kontrolowane przez Sowietów. NRD,  bo o nim mowa przez siedem lat była pozbawiona swojej armii.(1)

Pierwszą  służbą jaką pełnili Niemcy oczywiście pod silnym wpływem Radzieckiego okupanta była ochrona granic (grenzpolizei). Dopiero 1956 roku  powstały pierwsze szeregi nowej armii ludowej NVA.  Nationale Volksarmee od początku swojego istnienia założyła, że będzie używać umundurowania  wzoru niemieckiego z niektórymi elementami  Radzieckimi. Oczywiście krój jak i fason nie odbiegał znacznie od mundurów wehrmachtowskich, ale bardziej liczyły się tradycje munduru cesarskiego czy pruskiego z powodu reakcji ludności, która była bardziej spokojna, kiedy narodu strzegli chłopcy w tradycyjnym ubiorze niemieckim niż w Radzieckich gimnastrojkach jak to było dotychczas. Najprawdopodobniej, chociaż nie jest to do końca  pewne, w początkowej fazie Armia NRD używała mundurów Wehrmachtu  po zabiegach defaszyzacyjnych, z powodu zalegających pełnych magazynów mundurowych III rzeszy. Mundury garnizonowe  jak i elementy munduru wyjściowego , paradnego niewiele się zmieniły od czasów Wehrmachtu z tym że zamiast nazistowskich orłów zostały wymienione na nowe godło DDR(2).

Mundur polowy musiał być opracowany od nowa i nie był wzorowany na tradycji, bo kamuflaż Niemcy opracowali dopiero w czasie drugiej wojny, a nie mogło by mowy, że Armia ludowa będzie biegać w mundurach, które opracowało SS. Zanim Niemcy mieli swój wzór, obowiązywały radzieckie kamuflaże typu Ameba ,Pietrucha. Ale niedługo, bo już w 1956 roku został opracowany wzór  m 58 typu blumentarn (kamuflaż kwiecisty). Kolejne nazwy tego munduru to Flachtarnenmuster lub  Kartoffelmuster (3). Mundur ten był raczej narzutą na mundur garnizonowy, składał się z dwóch części – spodni i obszernej kurtki z kapturem, w którym była zwinięta siatka zasłaniająca twarz. Kolejnym elementem ułatwiającym maskowanie były wszyte na wysokości barku specjalne  szlufki, w które można było wkładać np. gałęzie drzew. Mundur był w trzech rozmiarach sygnowany kolejno 1,2,3. Najprawdopodobniej w okresie letnim z powodu grubości materiału  był noszony jako samodzielny ubiór maskujący nakładany na bieliznę. Wzór munduru był jednolity dla szeregowych jak i oficerów.W 1965 roku mundur polowy został całkowicie zmieniony na kamuflaż, który obowiązywał na terenie Układu Warszawskiego. Deszczyk, bo o nim mowa był używany przez cztery państwa układu, a mianowicie NRD, Czechosłowację, Polskę i Jugosławię. Mundury te różniły się wzorem uszycia i odcieniem kamuflażu.Deszczyk w armii NRD nosił nazwę Strichtarn lub Strichmuster  i był po części oparty na kamuflażu drugowojennym Splittermuster i Sumpftarn. Strichtarny te dzieliły się na dwa rodzaje. Pierwszy opracowany w 1965 roku i drugi z 1968, który to kamuflaż obowiązywał do upadku NRD.  Różnica miedzy jednym a drugim była oparta na długości igiełek (deszczyku ) i koloru tkaniny.(4)

Mundury garnizonowe zostały zmienione w roku 1970, zmiany polegały na likwidacji ciemnej  stójki  która była zastąpiona kołnierzem wykładanym  jak i koszulą z krawatem, emblematy jak wieniec z czapki czy patki na kołnierzu (mundury oficerskie ) zostały wytłaczane z białego metalu, a nie wyszywane bajorkiem. (5)

Największe wizualne zmiany w umundurowaniu nastąpiły w roku 1990 gdzie zlikwidowano czapki garnizonowe zastępując je beretami ,zmieniono bryczesy na proste spodnie włożone do butów, a ostatnią zmianą była likwidacja bączka z cyrklem  zastąpiona bączkiem trójkolorowym który obowiązywał już w obu częściach Niemiec.(6) 

Comments are closed.