Spisek przeciwko Ameryce – książka dla fanów historii alternatywnej
“Spisek przeciwko Ameryce” to jedna z najciekawszych książek osadzonych w rzeczywistości II wojny światowej, a jednocześnie będąca zaliczana do gatunku historii alternatywnej. Dlaczego warto ją przeczytać? Czym się charakteryzuje?
“Spisek przeciwko Ameryce” został wydany w 2004 roku. Jej autorem jest Philip Roth. O czym opowiada?
“Spisek przeciwko Ameryce” przenosi nas do Stanów Zjednoczonych lat 40. Oto Amerykanie stają przed wyborem kolejnego prezydenta. Demokratów znów reprezentuje Franklin Delano Roosevelt, zaś republikanie niespodziewanie stawiają na Charlesa Lindbergha, człowieka, którego posądza się o kolaborowanie z nazistowskimi Niemcami. W rzeczywistości FDR rywalizował wówczas z Wendelle Willkiem, którego zmiótł w wyborach. W “Spisku przeciwko Ameryce” dzieje się inaczej – triumfuje Lindbergh, a USA stają się pochłonięte przez ideologię nazistowską. Jednymi z wrogów publicznych okazują się zaś Żydzi.
Powieść Rotha w mistrzowski sposób ukazuje, jak szybko potrafi dojść do zupełnej zmiany myślenia w umysłach tysięcy osób. Autor obrazuje przerażającą historię alternatywną, w której to prześladowania ludności żydowskiej wykraczają daleko poza Europę, sięgają niemal całego świata. Jednocześnie Roth genialnie balansuje między prawdą historyczną a fikcją literacką. Opisuje wydarzenia, które nie miały miejsca, ale dba o odpowiedni ciąg przyczynowo skutkowy, w związku z tym wydarzeń tych nie można określić mianem nieprawdopodobnych. Dba o detale, używa faktycznych nazwisk, miejsc. Jego opowieść – quasi biograficzna – osadzona jest w historii, czerpie z niej pełnymi garściami, chociaż nie wydarzyła się naprawdę.
“Spisek przeciwko Ameryce” zrobił gigantyczne wrażenie na odbiorcach, obecnie jest jedną z najpopularniejszych książek w dorobku Rotha obok “Amerykańskiej sielanki” (1997), “Wyszłam za komunistę” (1998) czy “Kompleksu Portnoya” (1969). “Spisek przeciwko Ameryce” znów pozwolił Rothowi zaistnieć na liście potencjalnych zdobywców Literackiej Nagrody Nobla, chociaż ta nigdy nie trafiła w ręce Amerykanina, który zmarł w 2018 roku.
Inne książki z gatunku historii alternatywnej
“Spisek przeciwko Ameryce” nie jest oczywiście jedyną książką w gatunku historii alternatywnej. Z anglosaskich pozycji możemy śmiało polecić “Człowieka z Wysokiego zamku” autorstwa Philipa K. Dicka, “Związek żydowskich policjantów” Michaela Chabona, “Ojczyznę” Roberta Harrisa, “Rok 1984” George’a Orwella, cykl “The War That Came Early” Harry’ego Turtledove’a, “Ligę niezwykłych dżentelmenów” Alana Moore’a czy “Dallas ‘63” Stephena Kinga. Jeśli zaś chodzi o literaturę polską, to na uwagę zasługują “Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego, “Lód” Jacka Dukaja oraz “Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” Ziemowita Szczerka.
Po zapoznaniu się z tak opasłymi pozycjami z pewnością nabierzecie chęci na inny rodzaj relaksu. Co więcej, lektura potrafi być tak frapująca, że niekiedy zapomnicie o meczu ulubionej drużyny! Ale spokojnie – wyniki z rozmaitych dyscyplin sportowych łatwo sprawdzicie dzięki Bet.pl.